XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego
„OD PIONIERÓW ŻYCIA DO GAZU ŁUPKOWEGO”
Jak co roku Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie ogłasza Ogólnopolski Konkurs Geologiczno – Środowiskowy. W tym roku tematem przewodnim było „OD PIONIERÓW ŻYCIA DO GAZU ŁUPKOWEGO” dla młodych miłośników nauk przyrodniczych, a szczególnie geografii i geologii w gimnazjum. Zadaniem gimnazjalistów było napisanie pracy naukowej na wybrane tematy podane przez organizatorów. Tegoroczne zagadnienia były związane z pionierami wydobycia surowców energetycznych na świecie: nasz polski węgiel, gaz łupkowy, najcenniejsze złoża świata oraz czy możliwe jest istnienie naszej cywilizacji bez ropy naftowej, gazu ziemnego. W tej edycji jury pod kierownictwem dr Reginy Kramarskiej i mgr inż. Leszka Jurysa oceniało prace gimnazjalistów z województw pomorskiego, warmińsko – mazurskiego i kujawsko – pomorskiego. Nasze gimnazjalistki z klasy IIIA Joanna Sulikowska i Julita Michalik napisały prace na temat: Najciekawsze złoże świata. Dziewczęta włożyły duży wkład pracy w napisanie prac, wyszukanie materiału, analizę danych, sformułowanie wniosków. Niestety nie znalazły się w gronie sześciu finalistów gimnazjum. Na pocieszenie dodamy tylko, że nasza absolwentka z tamtego roku Agata Grzyb, obecnie uczennica LO w Chełmnie została w tej edycji finalistką na szczeblu szkół średnich.
XV edycji ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego
Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze
wczoraj, dziś i jutro
odbywającego się w 2014 roku pod hasłem:
OD PIONIERÓW ŻYCIA
DO GAZU ŁUPKOWEGO
Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych (gimnazjum, liceum, technikum itp.)
do wzięcia udziału w konkursie wiedzy geologicznej i środowiskowej.
Tematy prac pisemnych:
temat 1
Polski węgiel kamienny, gaz łupkowy, czy ropa naftowa? Na co warto postawić? „Wielki worek” z polskimi zapasami surowców energetycznych powoli się opróżnia. Jednak gdy sięgnąć doń głębiej, okazuje się, że jest w nim więcej, niż sądzono!?! Co robić? Rozwijać i udoskonalać sprawdzone technologie eksploatacji złóż czy poszukiwać nowych? W jednym i w drugim przypadku nakłady finansowe są ogromne. W którą z wymienionych powyżej kopalin warto Twoim zdaniem zainwestować w przyszłości? Uzasadnij swój wybór.
temat 2
Najciekawsze złoże świata! Złoże, to naturalne nagromadzenie surowców mineralnych w skorupie ziemskiej, stwarzające warunki do ich opłacalnego wydobycia. Jego powstanie determinują różnorodne procesy fizykochemiczne i geologiczne. Które z bogatej gamy rodzajów złóż jest Twoim zdaniem najciekawsze? Uzasadnij swój wybór.
temat 3
Wydobywanie kopalin, także gazu z łupków często wywołuje protesty. Ale czy możliwe jest istnienie cywilizacji i jej rozwój bez surowców pochodzących z głębi ziemi? Czy moglibyśmy się obejść bez metali, surowców energetycznych, budowlanych i chemicznych? Które z nich warto nadal wydobywać, a z których możemy zrezygnować? Przedstaw i uzasadnij swoje stanowisko.