Działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci.
Od momentu rozpoczęcia programu Safer Internet w Polsce w 2005 roku do chwili obecnej zrealizowano wiele inicjatyw edukacyjnych. Uruchomiono m.in. portale edukacyjne z atrakcyjnymi aktywnościami on- line, wyborem gier i zabaw, charakterystycznymi bohaterami, dedykowane dzieciom w różnym wieku: Necio.pl dla przedszkolaków, Sieciaki.pl dla uczniów szkoły podstawowej, Numanuma.pl – portal dla gimnazjalistów. Udostępniona została również specjalna platforma e- learningowa z materiałami multimedialnymi dla dzieci: edu.fdn.pl oraz edukacja.fdn.pl dla profesjonalistów. Każdy z portali cieszy się kilkuset tysięczną liczbą aktywnych użytkowników.
W bezpośrednią edukację młodych w zakresie bezpieczeństwa w Internecie włączają się czynnie wolontariusze – pracownicy Orange Polska, którzy na podstawie specjalnie przygotowanych scenariuszy, w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjalnych, bibliotekach, szpitalach czy innych placówkach pomocowych prowadzą lekcje o bezpieczeństwie w sieci. Do tej pory przeszkolili w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu już 26 000 dzieci. W trakcie roku szkolnego placówki mogą zgłaszać potrzebę przeprowadzenia zajęć przez wolontariuszy na stronie internetowej Fundacji Orange. W wakacje w całej Polsce dla dzieci organizowane są dzięki zaangażowaniu lokalnych instytucji edukacyjne pikniki Sieciaki na wakacjach. Kalendarz wydarzeń dostępny jest każdego roku na początku lipca na stronie Sieciaki-na-wakacjach. Wszystkie scenariusze zajęć oraz materiały potrzebne do przeprowadzenia lekcji oraz pikników, z których mogą korzystać nauczyciele dostępne są na stronach Fundacji Orange oraz Fundacji Dzieci Niczyje.
Warto dodać, że w ramach wpieranego przez Fundacje i Orange Polska telefonu zaufania 116- 111, dzieci mogą otrzymać bieżące wsparcie i pomoc w każdej problemowej dla nich sytuacji, również związanej z pojawieniem się zagrożenia w sieci. Dorośli poszukujący specjalistycznej porady w sprawach zagrażających bezpieczeństwu dziecka mogą uzyskać wszelkie informacje pod nr 800 100 100. Dla obydwu infolinii zostały przygotowane specjalne strony internetowe.
W celu zapewnienia dzieciom dostępu wyłącznie do bezpiecznych treści w Internecie została opracowana bezpieczna przeglądarka BeST, dostępna w wersji na system Windows oraz Android, która wyszykuje wyłącznie wartościowe i wyselekcjonowane strony internetowe dla dzieci w wieku 3-10 lat. Program można pobrać ze strony best.fdn.pl
Dla najmłodszych użytkowników telefonów komórkowych na kartę Orange przygotowało specjalny Bezpieczny starter, dzięki któremu dziecko może odwiedzać wyłącznie bezpieczne dla niego strony internetowe a poprzez dodatkowe funkcje jak blokada połączeń o podwyższonej opłacie oraz możliwość stały kontakt z rodzicem bez względu na dostępny limit rozmów, Starter zapewnia większe bezpieczeństwo dziecka niż w przypadku korzystania z tradycyjnej oferty dla telefonu na kartę. Więcej informacji znajduje się na stronach: bezpiecznystarter.com