Standardy Ochrony Małoletnich wersja skrócona
Standardy ochrony małoletnich w Szkole Podstawowej
w Kijewie Królewskim
Wersja dla uczniów:
Wprowadzenie
Jednymi z głównych zadań i wartości szkoły jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa uczniom. Dokument o nazwie „Standardy Ochrony Małoletnich”, to zbiór zasad gwarantujący Tobie ochronę przed skrzywdzeniem. Osobami krzywdzącymi mogą być zarówno rówieśnicy, jak i dorośli. Kluczowe jest, abyś umiał rozpoznać zachowania niestosowne, a ponadto znał granice praw własnych i innych osób. Natomiast, gdy wykryjesz sytuację, która nie powinna mieć miejsca - żebyś wiedział, kiedy i gdzie szukać pomocy.
Oto najważniejsze zasady:
1) Dorośli powinni zachowywać spokój, cierpliwość i szacunek w trakcie romowy z Tobą. Zdarzają się, jednak sytuacje, w których dorośli muszą powiedzieć coś głośniej, ale nie mają prawa na Ciebie krzyczeć.
2) Nikt nie może Cię popychać, szturchać ani bić – dotyczy to zarówno rodziców, pracowników szkoły, jak i innych dorosłych, rówieśników oraz starszych czy młodszych kolegów, koleżanek.
3) Pracownicy szkoły powinni reagować na obraźliwe, niewłaściwe, dyskryminacyjne zachowania lub słowa, które pojawią się w Waszych relacjach koleżeńskich, a ponadto powinni wspierać Was w rozwiązywaniu konfliktów.
4) Nie powinieneś lekceważyć wszelkich przejawów przemocy, agresji i sytuacji zagrażających bezpieczeństwu innych uczniów, w takich przypadkach szukaj pomocy u nauczyciela, pracownika szkoły lub rodzica.
5) Pracownicy szkoły powinni reagować w sytuacjach używania przez małoletnich napojów energetycznych lub innych niedozwolonych substancji.
6) Nie wolno ujawniać informacji na Twój temat wobec osób nieuprawnionych, bez zgody rodziców, szczególnie na temat Twojej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
7) Nie wolno Cię filmować, nagrywać Twojego głosu, robić Ci zdjeć bez zgody dyrekcji szkoły oraz zgód rodziców.
9) Pracownicy szkoły powinni traktować Ciebie i innych uczniów w sprawiediwy sposób co nie oznacza, że taki sam.
10) W sytuacji, gdy jest Ci przykro i masz potrzebę przytulić się do dorosłego to, masz do tego prawo. Zdarzyć się może również tak, że to dorosły będzie chciał Cię przytulić, bo myśli, że tego potrzebujesz. Jeżeli dorosły, rówieśnik, starszy/młodszy kolega/koleżanka, ma zamiar to zrobić, ale Ty tego nie chcesz - powiedz zdecydowane - NIE. Bez udzielenia Twojej zgody nikt nie może Cię dotykać ani zmuszać do tego.
11) Kiedy pracownik szkoły prowadzi z Tobą indywidualną rozmowę, w której czujesz się zestresowany, poproś o obecność innej osoby dorosłej.
12) Gdy ktoś z dorosłych, twoich rówieśników, innych kolegów próbuje z Tobą rozmawiać na tematy, które Cię zawstydzają lub są dla Ciebie niekomfortowe, powiedz o tym dorosłemu, do którego masz zaufanie.
13) Dorosły, któremu ufasz to osoba, która pomoże, wysłucha i wsprze Cię w miarę jego możliwości podczas trudnych sytuacji. W szkole takimi osobami mogą być: wychowawczyni/wychowawca, inna/y nauczycielka/nauczyciel, psycholog lub pedagog szkolny, dyrekcja szkoły.